6 ćwiczeń oddechowych, by zmniejszyć stres

oddech

Oddychanie to coś, co wszyscy robimy w naszym życiu. Wszyscy wiemy, że umrzemy, jeśli nie będziemy oddychać. Oddychanie jest odruchową czynnością wykonywaną przez nasz organizm, aby zapewnić przepływ tlenu wokół ciała do ważnych narządów.

Wikipedia, internetowa encyklopedia, opisuje, że ludzie oddychają od 12 do 20 razy na minutę, przy czym dzieci oddychają szybciej niż dorośli.

Niemowlęta mogą oddychać nawet 40 razy na minutę. Dorośli zwykle wdychają jednorazowo około 500-700 ml powietrza. Przeciętny 14-latek wykonuje około 30 000 oddechów dziennie.
Możemy jednak kontrolować nasz oddech. Możemy być bardziej zrelaksowani dzięki tak głębokiemu wdechowi i wydechowi. Im bardziej pozwalamy na wypełnienie ciała głębokim oddychaniem, tym mniej stresu kładziemy na nasze ciało i umysł.

Im więcej ćwiczymy nasz głęboki i kontrolowany oddech, tym bardziej staje się to naturalne i możemy wezwać go o każdej porze dnia, aby pomógł nam przetrwać chwile zmęczenia lub zestresowania.

Ze wszystkimi problemami, które mamy – albo czujemy się zestresowani w pracy, albo pod koniec długiego, ciężkiego dnia i nie możemy spać, albo jeśli chcemy tylko kilku minut dla siebie – uznamy to za proste ćwiczenia oddechowe naprawdę korzystne.

Oto kilka kroków, aby wykonać ćwiczenia oddechowe

1. Możesz leżeć, siadać lub wstawać, o ile jest ci wygodnie. Oddychaj powoli przez nos, licząc do czterech. Oddychaj bardzo głęboko, aż całe twoje ciało poczuje się rozszerzone.

2. Wstrzymaj ten głęboki oddech przez cztery odliczenia, a następnie powoli wydychaj powietrze przez usta, licząc do ośmiu.

3. Powtórz wdech – w dół, aby brzuszek się rozszerzył. Trzymaj się go, a następnie wydychaj jeszcze dziewięć razy.

4. Gdy przyzwyczaisz się do powyższych kroków, możesz oddychać głębiej, pozostawiając jedną rękę na brzuchu, a drugą lekko połóż na klatce piersiowej. Oddychaj w dół, aby twój brzuch się rozszerzył

Korzystne pomoce zdrowotne znajdują się też na www.wzdecia.pl, gdzie wyposażysz się również we wskazówki na temat diety oraz pielęgnacji skóry.

5. Kiedy czujesz, że stres Cię przytłacza, odetchnij trochę i napełnij płuca „na maksa”. Wdechy i wydechy mają tę samą długość, po osiem sekund bez wstrzymywania się pomiędzy nimi.

6. Kiedy robisz wydech, wypuść stare powietrze z klatki piersiowej, a następnie z brzucha. Więc będziesz zrelaksowany.