Najczęstsze problemy z zębami

Wszyscy musieliśmy w pewnym momencie udać się do dentysty. Zwykle z najbardziej oczywistego powodu: coś nas boli w ustach i chcemy wiedzieć, co jest nie tak. Obejmuje to wiele najczęstszych chorób jamy ustnej i zębów, z których niektóre wymieniamy poniżej:

Nieświeży oddech lub halitoza

W zdecydowanej większości przypadków jest to spowodowane stanem jamy ustnej, albo zębów, dziąseł, albo może być nawet spowodowane przez język lub brak śliny. W bardzo poważnych przypadkach przyczyną może być rak jamy ustnej.

Próchnica zębów

Prawdopodobnie jesteś z nią zaznajomiony, ponieważ próchnica dotyka prawie 100% dorosłej populacji. Jest to choroba jamy ustnej spowodowana obecnością mikroorganizmów w płytce nazębnej, która gromadzi się na powierzchni zębów. Mikroorganizmy te metabolizują cukry, przekształcając je w kwasy, które osłabiają szkliwo zębów i w ten sposób narażają je na próchnicę. Jeśli próchnica jest bardzo poważna, konieczne będzie wypełnienie zęba, a nawet kanałowe leczenie zęba. Jeśli i to nie rozwiąże problemu, uszkodzony ząb będzie musiał zostać usunięty.

Choroby dziąseł

Istnieją głównie dwa rodzaje chorób dziąseł:

Zapalenie dziąseł: objawia się jako stan zapalny dziąseł, który powoduje ich krwawienie, czasami samoistne, a najczęściej podczas mycia zębów. Może również powodować nieświeży oddech, a jeśli nie zostanie wyleczony, przekształci się w zapalenie przyzębia. Zapalenie dziąseł często dotyka dzieci. Przeczytaj więcej o tym schorzeniu u dzieci.

Zapalenie przyzębia: Dzieje się tak, gdy nieleczone zapalenie dziąseł wpływa na kość i tkanki wokół zęba, które dotyka stan zapalny, przez co ząb może w końcu wypaść.

Rak jamy ustnej

Rak jamy ustnej należy do 10 najczęściej występujących rodzajów raka. Każdego roku na świecie wykrywa się od 300 000 do 700 000 nowych przypadków.

Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku zauważenia czerwonych lub białych plamek w jamie ustnej lub owrzodzeń, które nigdy się nie goją, udać się do stomatologa. Dla prawidłowego zapobiegania rakowi jamy ustnej bardzo ważna jest praca nad świadomością społeczną i edukacją zdrowotną. Nie tylko pod względem znaków ostrzegawczych, które pozwalają ją wykryć, ale także pod względem głównych czynników ryzyka, takich jak alkohol, wirus brodawczaka ludzkiego, nadmierna ekspozycja na słońce i palenie tytoniu.

Wrzody

Mogą być one białe lub czerwone=i zwykle pojawiają się w jamie ustnej, ale także pod językiem lub z tyłu gardła. Nie są one zaraźliwe i częściej występują u dzieci i młodzieży, a ich przyczyną są problemy z układem odpornościowym, bakterie lub wirusy. Ale także z powodu stresu czy nawet hormonów. Zazwyczaj goją się one samoistnie w ciągu najwyżej dwóch tygodni, choć istnieją maści i inne rozwiązania, które można kupić w aptece, które pomogą Ci lepiej sobie z nimi poradzić. W każdym razie, jeśli utrzymują się one dłużej niż ten czas, należy zgłosić się do dentysty.